Sédkender
A sédkender segíti a kiválasztást, növeli a szervezet általános ellenállóképességét. Salaktalanító teakeverékek alkotója.
Leírás
Sédkender
Eupatorium cannabinum
Népies nevei: foghagymaszagú fű, keresztes bodza, királyné asszony káposztája, kunigundafű, májgyógyítófű, pakóca, paszkoncza, vízigyopár, vízikender.
Hatóanyagai: szeszkviterpén-laktonok (eupatoriopikrin), poliszacharidok (heteroxilán), flavonoiodok, illóolajok, pirrolizidin-alkaloidok.
A sédkender vagy kenderpakóca (Eupatorium cannabinum) a fészekvirágzatúak rendjébe, a fészkesek családjának Eupatorium nemzetségébe tartozó növényfaj.
Külsőleg fürdők adalékanyagaként vagy gennyesedő, nehezen gyógyuló sebek, lábszárfekélyek vagy hüvelyi fertőzések kezelésére is alkalmazható. A borogatás csillapítja a reumás fájdalmakat, hámsérülések, ütés, zúzódás okozta kék foltokra is jótékonyan hat. Az alsó végtag ödémájára, ekcémára és egyéb, a máj működésének zavarai következtében kialakult bőrelváltozásokra is gyógyító hatású.
Beöntés formájában segítséget nyújt sérült vagy daganatos végbélnél, részben gyulladáscsökkentőként, részben fájdalomcsillapítóként működve.
A homeopátiában is gyakorta alkalmazzák.
Sédkender tea
A sédkender tea forrázattal készül.
Figyelem!
Hosszan tartó használat mellett negatív hatással lehet a májműködésre. Állapotos vagy szoptató kismamák, továbbá kisgyerekek ne fogyasszák.