Medveszőlőlevél
A medveszőlőlevél tea enyhe vizelethajtó és jó fertőtlenítő. Hólyag és vesegyulladás esetén alkalmazzák. Ajánlott még epekőbántalmak esetén, valamint baktériumok okozta enyhe húgyúti fertőzés, felfázás kezelésére a kiegészítő terápia részeként.
Leírás
Medveszőlőlevél
Arctostaphylos uva-ursi
Népies neve: medvebogyó.
A hangafélék (Ericaceae) családjába tartozik, havasok lejtőin, sziklás hegységeken előforduló örökzöld törpecserje.
A növény levelét és leveles hajtását hasznosítják gyógyászati célokra, ezek egész évben szedhetők, mégis a legjobb késő nyáron gyűjteni. Hazánkban nem őshonos.
A medveszőlőlevél fő hatóanyaga: az arbutin és a metil-arbutin, de tartalmaz még cserzőanyagokat, flavonoidokat, iridoidokat is.
Medveszőlő levél tea
A medveszőlő teáját hideg vízzel kell elkészíteni, így mind a fertőtlenítő hatású anyagok, mind pedig a cserzőanyagok hatásai megmaradnak.
Egy teáskanálnyi levelet egy csészényi hideg vízzel leöntünk és fél órán át áztatjuk, olykor megkeverve, majd szűrjük. A húgyúti fertőzések esetén igen hatékony. A kezelés alatt bő folyadékbevitel szükséges.
Figyelem!
Áldott állapotú nők és 2 éves kor alatti kisgyermekek ne fogyasszák!
A medveszőlő teáját egy hétnél tovább ne fogyasszuk! Évente legfeljebb 5 kúra ajánlott!
A növény magas cserzőanyag-tartalma az arra érzékenyeknél émelygést, hányást okozhat. Túladagolás és hosszan tartó alkalmazás során májbántalmak fordulhatnak elő.