Máriatövismag

A máriatövismag fő hatóanyaga a flavonoid szilimarin. Heveny májgyulladás, májzsugorodás, gyógyszerek okozta májkárosodás kezelésére, megelőzésére kiváló szer. Epehajtó hatású, étvágygerjesztő, emésztést elősegítő népi orvosság.

Leírás

Máriatövismag

Silybum marianum

Népies neve: őszbogáncs.

A máriatövis gyógynövény a fészkesvirágzatúak családjába tartozik. Mediterrán vidékről származó egyéves tüskés növény (1-1,5 m magas). Hazánkban termesztik, de utak mentén, réteken, legelőkön is megtalálható. Sok fényt és meleget igényel, de jó szárazságtűrő.

Gyógyászati célokra általában a növény érett magját hasznosítják, de szárított formában a föld feletti leveles hajtásrésze is felhasználható. A nyári hónapokban gyűjthető.

A máriatövismag termésfala tartalmaz szilimarint, többféle flavonolignán keverékét. A főkomponensek a szilandrin, szilibin, szilihermin, szilikrisztin. A növényben találhatók még flavonoidok, szterolok.

A szilimarin és vegyületei antioxidánsként védik a májat. Szabadgyök-megkötőkként képesek a különböző mérgek (pl. a gyilkos galócában található alfa-amanitin és falloidin), a nehézfémek (ólom, higany) és az alkohol májkárosító hatását kivédeni. Fokozza a májsejtekben a ribonukleinsav, ill. a fehérjeszintézist is.

A máj az emberi szervezet legnagyobb mirigyszerve, amely több létfontosságú anyagot szintetizál, termeli az epét, raktározó funkciót tölt be, továbbá részt vesz a szervezet méregtelenítő folyamataiban, a zsír- és koleszterin-anyagcserében, valamint szabályozza a vérképzést és a véralvadást.

A máj betegségei vírusos eredetű gyulladásos vagy toxikus-metabolikus eredetűek lehetnek. A vírusfertőzéseket illetően az orvostudomány a megelőzésre (védőoltásokkal), a későbbiekben pedig a kialakuló következményes tünetek (pl. májelégtelenség) enyhítésére szorítkozik. A toxikus eredetű májbetegségek (hepatózisok) kezelése főként a károsító anyag(ok) felismerésére és eltávolítására irányul. Idesorolható az alkohol és számos modern szintetikus gyógyszer is.

A máriatövismag hatóanyag komplexe serkenti a sejtmag DNS polimerázának működését, ezáltal a májsejtek szintézisét és regenerációját, stabilizálja a májsejtek membránját. Általános májvédő hatása miatt egyaránt használható vírusos és toxikus eredetű májproblémák (alkohol, bizonyos gyógyszerek, vegyszerek, valamint galócák okozta mérgezések) kezelésére, azokban az esetekben is, amikor a károsító faktor (például létfontosságú gyógyszer) nem hagyható el. Súlyosabb esetekben készítmények (tabletták, kapszulák, injekciók, infúziók) formájában adható, azonban máj eredetű diszpepsziás panaszoknál vagy megelőzési célzattal a magokból vizes kivonat (tea) is készíthető.

A májproblémák fitoterápiával való kezelése évszázados múltra tekint vissza. Az egyik legismertebb májvédő növény, a máriatövis hatásosságáról már Dioszkoridész és Plinius is említést tesz műveiben, de megtalálható a középkori füves könyvekben és Melius Juhász Péter magyar nyelvű Herbáriumában (1578) is. Számos növény hatásosságát modern klinikai vizsgálatokkal is sikerült igazolni.

Máriatövismag tea elkészítése

Csészénként egy teáskanálnyi máriatövismagot szétmorzsolunk, leöntünk forrásban lévő vízzel és negyedóra múlva leszűrjük. Napi három alkalommal étkezések előtt fogyasztunk egy-egy csészét.

Figyelem!

A tea nagyon alacsony koncentrációban tartalmaz szilimarint, májbetegségek kezelésére inkább az izolált szilimarint tartalmazó készítményeket válasszuk.

Share Button

Vásárlás előtt kérjük érdeklődjön az aktuális készletről!

+36-30-437-8845

+36-1-349-3455