Lándzsás útifű

A lándzsás útifű tea nyálkaoldó és köhögéscsillapító, légúti hurut esetén használják. Alkalmas asztma, allergia, szamárköhögés, erős köhögés enyhítésére.

A száj-, toroknyálkahártya gyulladásai esetén öblögetés, gargarizálás formájában használható.

Leírás

Lándzsás útifű

Plantago lanceolata

Népies nevei: kígyófű, kígyónyelvűfű, lúdnyelvűfű, hálófű, gyíkfű, útilapu.

Az útifű levelei nyálkát és cseranyagot, flavonoidokat, kovasavat, cink és káliumsókat, iridoidokat (aukubint) tartalmaznak.
Az útifű levelét a virágzás kezdetéig gyűjtjük és 30-50 C°-on gyorsan szárítjuk. Magját száraz időben, augusztustól októberig szedjük.

Az aukubin hatóanyagnak és a nyálkaanyagoknak köszönhetően az útifű jó baktériumölő, gyulladáscsökkentő és sebgyógyító, ezért például összezúzott levele hasznos gyógyír lehet rovarcsípések, kisebb égési sérülések esetén.

Használják gyomorégés ellen is.

Szabályozza a székrekedést és a hasmenéses állapotot. A friss levélpépet fog-, fej-, fülfájás esetén, nyílt sebek, csípések, kígyómarás kezelésére használjuk.

A lándzsás útifű alkalmazható allergia esetén is. Az allergia kezelését a tisztító kúrát követően útifűvel folytassuk. Ez a növény képes elmulasztani az allergiát, de ez is csak nagyon lassan, teáját legalább egy évig kell folyamatosan inni.

Lándzsás útifű tea

Forrázzunk le 2-3 dl forró vízzel 2 teáskanálnyi szárított lándzsás útifüvet, hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le. Kívánság szerint mézzel édesíthető. Naponta 2-3 csésze teát fogyasszunk. Jó nyálkaoldó és köhögéscsillapító.

Lándzsás útifű tea – asztmás betegeknek

Asztmás betegeken útifű és kakukkfű tea 1:1 arányú keveréke segít.

Lándzsás útifű tea – bronchitis, tüdőasztma esetére

Egy csésze hideg vízbe egy szelet citromot teszünk, hozzáadunk egy púpozott kávéskanál barna kandiscukrot, mindezt felforraljuk, négyszer-ötször hagyjuk bugyogni, majd levesszük a tűzről és csak ekkor tesszük bele a púpozott kávéskanál teakeveréket. Fél percig állni hagyjuk. Súlyosabb esetekben napközben négyszer-ötször frissen kell elkészíteni a teát. Kortyonként fogyasztjuk, amilyen melegen csak bírjuk.

Lándzsás útifű szirup

Forrázunk le 3 dl vízzel 1 maréknyi friss vagy szárított útifűlevelet és hagyjuk kihűlni, majd szűrjük le. A főzetet újfent forraljuk fel, majd kis lángon sűrítsük be és keverjünk hozzá 150-200 g mézet. Főleg a gyermekek használják, naponta 1-2 evőkanálnyi ajánlott.

Borogatás, gargarizálószer

Csészénként 2 teáskanálnyi szárított lándzsás útifüvet leöntünk hideg vízzel, gyakori kevergetés mellett 1 órán át állni hagyjuk. Alkalmazható a száj és toroknyálkahártya, illetve a bőr gyulladásainak kezelésére.

Figyelem!

Várandósság és szoptatás ideje alatt belsőleges alkalmazása, ill. nagy mennyiségben való fogyasztása nem ajánlott!

Share Button

Vásárlás előtt kérjük érdeklődjön az aktuális készletről!

+36-30-437-8845

+36-1-349-3455