Kerti kakukkfű
A kakukkfű baktériumölő, fertőtlenítő, szélhajtó és görcsoldó hatású. A kakukkfű tea fogyasztása vagy az azzal történő gargarizálás gyógyír köhögés, torokfájás, torokgyulladás esetén.
Leírás
Kerti kakukkfű
Thymus vulgaris
Népies nevei: balzsamfű, démutka, kakucskafű, thimián, tömjénfű, vadkakukkfű.
Napfényes időben a virágát és a szárát gyűjtjük. Nyersen és szárítva is használhatjuk szamárköhögés, tüdőasztma, légúti panaszok esetén. Csökkenti az étvágytalanságot, serkenti az emésztést. Emeli az alacsony vérnyomást, külsőleg – csillapítja a rovarcsípések okozta viszketéseket.
A növényi drog tymol- és karvakroltartalmú illóolajat, cseranyagokat, triterpéneket és flavonoidokat tartalmaz.
Kutatások bizonyítják, hogy a kakukkfű és illóolaja segíti a szervezet működését, késlelteti az öregedést.
A kakukkfű illóolajai – tymol (40%) és a karvakrol (15%) tartalmú – erőteljesen baktériumölő, fertőtlenítő, emellett szélhajtó, görcsoldó hatásúak.
Kerti kakukkfű tea
Csészénként 1 teáskanálnyi drogot forrásban lévő vízzel kell leönteni, negyed órán át lefedve állni hagyni, majd leszűrjük. Köhögés ellen rendkívül hatásos. Köptető hatású teakeverékek gyakori alkotórésze.
Kakukkfű tinktúra
Köptetőnek alkalmazható.
Kakukkfüves lábfürdő
Hosszan tartó állva végzett munka ill. tevékenység utáni frissítő, nyugtatja a fáradt, fájó izmokat, enyhíti az izomgörcsöt.
Kakukkfüves teljes fürdő
100 g drogot 1 liter forrásban lévő vízhez kell adni, leszűrni, majd a fürdővízhez adni.
Figyelem!
Illóolaját ne használjuk belsőleg, de áldott állapotban lévő nőknek és pajzsmirigy elégtelenségben szenvedőknek külsőleg sem ajánlott!
Hosszabb ideig tartó, nagyobb adagokban történő használata ellenjavallt.