Fekete áfonyalevél

A fekete áfonyalevél tea jó szél- és vizelethajtó, megszünteti a bélrendszer hurutos megbetegedéseit. Segít vese- és hólyagbántalmak esetén is. Külsőleg összehúzó szerként alkalmazzák. Belsőleg történő használatra időskori cukorbetegség esetén alkalmazható szakorvosi felügyelet mellett.

Leírás

Fekete áfonyalevél

Vaccinium myrtillus

A hangafélék (Ericaceae) családjába tartozó, a nyirkos, savanyú talajú erdőket kedvelő 20-40 cm magas cserje. Észak-Európából származik, ahol vadon, erdők szélén, lankásokon, középhegységekben él. A növény gyenge, leveles hajtásait, és érett termését gyűjtjük. A cserje május-júniusban virágzik, termése augusztusban érik.

Igen magas az ásványi só, fém és nyomelem tartalma, aminek következtében gyógyászati felhasználása rendkívül sokrétű. Tudományosan is elfogadott a szív- és érrendszeri betegségek gyógyításában, illetve a szem különféle betegségeinek kezelésére is használják.

A levél (Myrtilli folium) cseranyagokat, flavonoidokat, iridoidokat, króm és mangán vegyületeket tartalmaz. Bogyótermései mélykék színűek, hamvasak, ízük kellemes. A cserje május-júniusban virágzik, termése augusztusban érik.

A termés (Myrtilli fructus) katechin típusú cseranyagot, gyümölcssavakat, invert cukrot, antociánglikozidát, tartalmaz.

Fekete áfonyalevél tea

A fekete áfonyalevélből készült teát elsősorban szél- és vizelethajtóként, illetve bélhurut ellen használják, de alkalmazzák vese- és hólyag-megbetegedések esetén is.

Áfonyabogyó tea

A terméséből készített tea, kellemes íze miatt mindennapi üdítő folyadékként fogyasztható.

Figyelem!

Az áfonya leveleiből készített forrázat nagy mértékben és hosszú távon tartó használata mérgezést okozhat.

A fekete áfonyáról – bővebben

Egyes kutatások szerint a fekete áfonya az egyik legerősebb antioxidáns hatású gyümölcs, ezáltal nagyfokú védelmet biztosíthat a szív- és érrendszeri, továbbá a daganatos betegségek ellen – pterostilbene nevű antioxidánsa például a vastagbélrák megelőzését segíti.

Szintén szabad gyököket megkötő képessége köszönhető, hogy a fekete áfonya lassíthatja az öregedést és segít megőrizni a szellemi frissességet. A népgyógyászatban a fekete áfonya leveléből készült főzetet cukorbetegség kezeléséhez is használták, ugyanis kis mértékben csökkenti a vércukorszintet. Használatát – pl. gyógytea formájában -azonban csak kiegészítő terápiaként érdemes alkalmazni.

A fekete áfonya hatásos segítség lehet vénás és szembetegségek esetén is. A benne található flavionoidoknak köszönhetően erősíti és növeli az érfalak rugalmasságát(főként a hajszálerekét), csökkenti a vérlemezkék összetapadását, és javítja a mikrokeringést – ezek pedig a láb keringési elégtelensége, visszértágulata esetén jelenthetnek segítséget.

Az érrendszerre gyakorolt előnyös hatásuk a szem vérellátásában is érvényesülnek, így a fekete áfonya különböző szemproblémák esetén is hozzájárulhat a megelőzéshez, illetve a gyógyuláshoz. A kutatások során az is bebizonyosodott, hogy az erdei növény zöld és szürke hályog, valamint a cukorbetegség következtében kialakult retinakárosodás esetében is hatásos lehet, sőt, még a farkasvakságot is képes csökkenteni.

A termésből szintén készítenek teát gyomor- és bélhurut, hasmenés kezelésére, de közkedvelt és ízletes a belőle előállított lekvár, szörp és bor is.

Az áfonyabor erősítő hatású. A terméséből készült „gyógypálinka”, melyet szájüregi és fogínygyulladás esetén fogyasztanak, baktériumölő hatással is rendelkezik.

Share Button

Vásárlás előtt kérjük érdeklődjön az aktuális készletről!

+36-30-437-8845

+36-1-349-3455