Barátcserje
A barátcserje termését Európában évszázadok óta alkalmazzák női hormonális problémák esetén, rendszertelen menstruációnál, normális menstruációs ciklus visszaállításának elősegítésére és termékenységi problémáknál.
Leírás
Barátcserje
Vitex agnus-castus
A barátcserje a szervezet női hormonjainak termelődését serkenti. Szabályozza a hormonháztartást, javítja a menstruációt megelőző kedélyállapotot, enyhíti a premenstruációs szindrómát, azaz a PMS-t. Számos kutatás bizonyítja, hogy csökkenti a mellfeszülést, az idegességet, a feszültséget, a pangó folyadék felhalmozódását a szervezetben, a fejfájást – mindezt már az alkalmazás utáni első ciklus során.
A tejkiválasztás elősegítésére és az anyatej mennyiségének növelésére évszázadok óta számos gyógynövényt használnak. Ezek közül a barátcserje az egyik legelismertebb tejkiválasztást serkentő gyógynövény. A barátcserje számos különböző alkotóelemet tartalmaz, többek között flavonoidokat, iridoid glükozidokat és terpenoidokat. Hormonokat nem tartalmaz, jótékony hatásának lényege azonban éppen az agyalapi mirigy serkentése – különösen az LH-hormonnak nevezett lutein termelésére. Ez közvetett módon növeli a szervezet progeszteron-termelését – ez az anyag pedig a menstruációs ciklus szabályozását segíti.
A prolaktintermelés szabályozását is javítja. Az enyhén megemelkedett prolaktinszint csökkentése nemcsak néhány meddő nőnél lehet hasznos, de azoknál is, akik melle a PMS (premenstruális szindróma) részeként nyomásérzékeny.
A premenstruális szindróma (PMS)
A menstruációs ciklus egy élettani folyamat, akárcsak a terhesség. Éppen ezért azt várnánk, hogy a menstruáció szinte észrevétlenül történjen, akárcsak a többi természetes testi életműködés. Ennek ellenére egyes felmérések szerint a reproduktív korban levő nők 70-90%-a szenved a menstruációhoz kapcsolódó valamilyen kellemetlenségtől. A menzesszel járó kellemetlenségek jelentős részét az úgynevezett premenstruális szindróma (PMS) képezi. Az orvosi meghatározás szerint a PMS a menstruációt megelőző egy-két hét során jelentkező testi és lelki kellemetlen tünetek összességét jelenti. Az enyhébb panaszoktól a súlyos, akár munkaképtelenségig is vezető tünetek gyakran nemcsak a szenvedő nőt, hanem környezetét is megviselik, emiatt sokszor vált ki a családtagok, munkatársak részéről értetlenséget, rosszallást, akik legtöbbször hisztériásnak hiszik a “beteget”. Pedig az esetek túlnyomó többségében nincs igazuk.
A PMS kialakulása
Mai ismereteink szerint a PMS kialakulásában elsődleges szerepe van a menstruációval összefüggő ciklikus hormonszint-változásnak. A női nemi hormonok (ösztrogének, progeszteron) azonban nemcsak a női nemi szerveken hatnak, hanem a szervezet egészében, így a központi idegrendszerben is. Legvalószínűbbnek az tűnik, hogy a hormonszint változása befolyásolja az agy egyik kémiai anyagának, a szerotoninnak az anyagcseréjét. A szerotonin általános szabályozó szerepet tölt be a központi idegrendszerben és számos alapvető funkciót befolyásol. Közismerten szerepe van a depresszió, a szorongásos zavarok, az evészavarok és az alvászavarok kialakulásában. A PMS okainak pontos feltárása még további kutatásokat igényel. De már most szinte biztosnak látszik, hogy a hormonális változások mellett szerepet játszanak pszichológiai tényezők is. A menstruációval kapcsolatos negatív hiedelmek miatt szinte elvárásként jelentkezik, hogy a menstruáló nő ingerlékenyebb, érzékenyebb. A panaszai miatt konfliktusba is kerülhet környezetével, ami tovább rontja a pszichés tüneteket. Ismeretes az is, hogy a környezet megértő, elfogadó és támogató hozzáállása sokat javít a kellemetlenségeken.
A PMS legfontosabb tünetei
– szédülés
– mellfeszülés
– székrekedés, puffadás
– fejfájás
– fokozott étvágy vagy étvágytalanság
– izom- és ízületi fájdalmak
– testsúlynövekedés
– álmatlanság vagy aluszékonyság
– szorongás, feszültség
– lehangoltság, reménytelenség
– fáradékonyság
– ingerlékenység, idegesség
A felsorolt tünetek lehetnek enyhék vagy súlyosak és a legváltozatosabb kombinációkban jelentkezhetnek.