Angelikagyökér

Az angelikagyökér kiváló emésztési zavaroknál, ismert gyomorerősítő (gyomorégés, hascsikarás, szélgörcs, szélhajtás, renyhe emésztés, böfögés ellen). Serkenti a gyomorsav- és hasnyálmirigy kiválasztást, enyhe görcsoldó, puffadáscsökkentő.

Leírás

Angelikagyökér – Orvosi angyalgyökér

Angelica archangelica

Népies nevei: zöld angyal, angyalfű, orvosi angelika, angyélika.

Észak-Európában és a Kárpátokban honos növény. Hazánkban termesztik. A gyökeret hasznosítják. Az 1-2 éves növény gyökerét szedik fel, megmossák, aprítják, majd szabad levegőn megszárítják.

Az angelikagyökér fő hatóanyaga az illóolaj, melynek fő komponensei pinén, szabinén, fellandrén, valamint furokumarinokat (angelicin, bergaptén), makrociklikus laktonokat (illatanyagok), angelikasavat, angelicint, viaszt, gyantát, pektint, csersavat, keserűanyagot, keményítőt és szerves savat tartalmaz.

Az angelikagyökér segíti a máj működését, javítja a keringést. Fájdalomcsillapító, méregtelenítő anyagaival meghűlést, megfázást, köhögést, bőrfertőzéseket kezelnek. Illóolaja gomba- és baktériumölő hatású.

Angelikagyökér tea

Két dl vízben 5 percig főzzünk 1 evőkanál szárított, apróra vágott angyalgyökeret, majd hagyjuk állni 3 percig. Ezt követően szűrjük le. Naponta 2-3 csészényit fogyasszunk belőle. Emésztési panaszokra ajánlható.

Fürdő

Reumás panaszok ellen 100 gramm szárított, apróra vágott angyalgyökeret főzzünk negyedórán keresztül 1 liter vízbe, majd szűrjük le és a főzetet adjuk a fürdővizünkhöz.

Kivonat

Szeszes kivonatát bedörzsölőszerként külsőleg használják reuma ellen.

Fűszer

A növény minden része, így virága is fogyasztható. Íze a zelleréhez, az édesgyökérhez hasonlatos. Halételek kitűnő fűszere. Diétás levesek, mártások, saláták készítésénél, valamint fűszerező szószok és mártások alapanyagaként használják. Apróra vagdalt leveleivel leveseket, salátákat ízesítenek.
Lappföldön a nagy levelekbe csomagolják a halat, így tartósítva azt, egyúttal különleges aromát biztosítva.
Izlandon, Grönlandon, Finn- és Svédországban, Norvégiában a fiatal levelekből kellemes aromájú főzeléket készítenek. A fiatal leveleket, szárakat kandírozzák és főleg torták, gyümölcssaláták díszítésére használják. Szárát felvagdalva rebarbara és szilva befőttekhez adják. Természetes édessége csökkenti a cukorigényt. A szárított gyökér őrleményével süteményeket ízesítenek. Az angelikagyökér édeskés, enyhén keserű, fűszeres aromájú és illatú. A likőripar ezért alkalmazza likőrök, borok, vermutok készítésében.

Figyelem!

Aki hosszabb időn keresztül angyalgyökérből készített teát fogyaszt, annak óvatosan kell bánnia a napozással és a szoláriummal, mivel a hatóanyag fényérzékenységet okoz.
Gyomor- és nyombélfekélyben szenvedő betegek nem használhatják belsőleg az orvosi angyalgyökér gyökeréből előállított készítményeket.

Share Button

Vásárlás előtt kérjük érdeklődjön az aktuális készletről!

+36-30-437-8845

+36-1-349-3455